5 września zapraszamy wszystkich mieszkańców Podkowy Leśnej na "Dzień Bezpieczeństwa” organizowany w budynku Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ulicy Świerkowej 1 oraz na parkingu P&R przy stacji WKD Podkowa Leśna.

W ramach wydarzenia są zaplanowane:

STANOWISKA TEMATYCZNE NA DNIU BEZPIECZEŃSTWA

RESUSCYTACJA

• Każdy z uczestników wydarzenia ​będzie miał możliwość wykonania przy użyciu fantoma resuscytacji krążeniowo oddechowej w skrócie zwanej RKO. Ratownicy będą udzielali instruktażu oraz pokażą prawidłowy sposób prowadzenia resuscytacji.
  • Stanowisko będzie wyposażone w kilka fantomów do ćwiczeń. Będzie możliwość przećwiczenia prowadzenia RKO na fantomie osoby dorosłej jak i dziecka.
  • Stanowisko będzie wyposażone w ćwiczeniowe defibrylatory (AED), aby zapoznać uczestników ze sposobom działania tego urządzenia oraz przedstawieniem jak ważne jest to urządzenie jako wsparcie w prowadzonej akcji ratowniczej.

URAZY

• Każdy z uczestników wydarzenia ​będzie miał możliwość zapoznania się ze sposobami udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazów począwszy od skaleczeń, przez obtarcia, zwichnięcia, skręcenia i złamania oraz postępowania w przypadku krwotoku wraz z metodami jego skutecznego tamowania.
  • Ratownicy będą udzielali instruktażu oraz pokażą prawidłowe sposoby udzielania pierwszej pomocy w symulowanych przypadkach.

PRAWIDŁOWA POZYCJA ZA KIEROWNICĄ
EWAKUACJA Z SAMOCHODU

PODEJŚCIE DO POSZKODOWANEGO
POZYCJA BEZPIECZNA

• W tym punkcie uczestnicy dowiedzą się  jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami wypadku. W zasymulowanej sytuacji uczestnicy będą mogli sprawdzić ile zapamiętali z pozostałych punktów.

ZAKSZTUSZENIA, ZADŁAWIENIA

• W tym punkcie uczestnicy dowiedzą się  jak pomóc osobie krztuszącej się. Sposób postępowania jest inny w przypadku osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia.
  • Ratownicy przy użyciu kamizelki do symulacji zaksztuszeń pokażą m.in. jak zastosować chwyt Heimlicha pomagający w usunięciu ciała obcego z dróg oddechowych.

SYMULATOR ZDERZENIA DROGOWEGO
ALKOGOGLE

• Stanowiska z symulatorami wypadków pokażą uczestnikom jak istotne jest zapinanie pasów w samochodzie oraz jak zachowuje się organizm po spożyciu alkoholu.
  • Odbędą się również pokazy działania samochodowej powietrznej poduszki bezpieczeństwa (AirBag).

SYMULACJA WYPADKU DROGOWEGO

• Zorganizowana zostanie symulacja wypadku samochodowego. Ratownicy RES przy wsparciu Straży Pożarnej oraz Policji będą prowadzić akcję ratowniczą.
  • Plan symulacji zakłada użycie ciężkiego sprzętu Straży Pożarnej aby umożliwić ewakuację poszkodowanych z samochodu, przeprowadzenie ewakuacji oraz akcji udzielania pierwszej pomocy do czasu dotarcia na miejsce karetki Pogotowia Ratunkowego.
  • Symulacja przewiduje również aktywny udział uczestników wydarzenia Dzień Bezpieczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczania miejsca wypadku itd..

STRAŻ POŻARNA, POLICJA

• Ilu z nas jako dzieci marzyło o tym, aby zostać strażakiem czy policjantem, gasić pożary lub łapać przestępców. Dzięki uprzejmości powyższych służb uczestnicy będą mieli okazję poznania arkanów pracy, poznać codzienne narzędzia pracy oraz sprzęt, który wykorzystują podczas akcji.
  • OSP z Milanówka będzie prezentować wóz strażacki otrzymany w ramach plebiscytu "Bitwa o wozy" przez miasto Podkowa Leśna.

REGULAMIN WYDARZENIA

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

5 września wraz z Miastem Podkowa Leśna zapraszamy wszystkich mieszkańców Podkowy Leśnej na "Dzień Bezpieczeństwa” organizowany w budynku Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ulicy Świerkowej 1 oraz na parkingu P&R przy stacji WKD Podkowa Leśna.

W ramach wydarzenia są zaplanowane:

ZOBACZ CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO !!!

STANOWISKA TEMATYCZNE NA DZNIU BEZPIECZEŃSTWA

RESUSCYTACJA

• Stanowisko będzie wyposażone w ćwiczeniowe defibrylatory (AED) aby zapoznać uczestników ze sposobom działania tego urządzenia oraz przedstawieniem jak ważne jest to urządzenie jako wsparcie w prowadzonej akcji ratowniczej.

URAZY

PRAWIDŁOWA POZYCJA ZA KIEROWNICĄ
EWAKUACJA Z SAMOCHODU

• Ratownicy i instruktorzy będą prezentować uczestnikom, jak zająć poprawną pozycję za kierownicą, aby było bezpiecznie. Każdy z uczestników będzie miał możliwość nauczenia się metod oraz przećwiczenia ewakuacji poszkodowanego z samochodu.

PODEJŚCIE DO POSZKODOWANEGO
POZYCJA BEZPIECZNA

ZAKSZTUSZENIA, ZADŁAWIENIA

SYMULATOR ZDERZENIA DROGOWEGO
ALKOGOGLE

SYMULACJA WYPADKU DROGOWEGO

STRAŻ POŻARNA, POLICJA

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.